FONTANNA BREMEŃSKA

Lokalizacja :  na placu Dariusza Kobzdeja, który jest skwerem pomiędzy ul. Pańską, Podwalem Staromiejskim i wylotem ul. Szerokiej do Targu Drzewnego.

Opis : fontanna jest obiektem wolnostojącym, wykonanym ze stopu miedzi o nieustalonym składzie, pokrytym powierzchniowo sztuczną patyną z elementami polerowanymi z mosiądzu.

Jej kształt to wysmukła kolumna zwieńczona głowicą na której umieszczono czaszę z figurą ptaka. W dolnej części kolumny jest basenik a u dołu niecka pełniąca funkcję podstawy fontanny. Elementami tryskającymi wodą są cztery wylewki w formie lwich pyszczków oraz z czterech pyszczków psów u podstawy trzonu. Wokół fontanny wykonana jest plac z bruku kamiennego.

 

 

 

 

FONTANNA CZTERECH KWARTAŁÓW

Lokalizacja :  w południowo-zachodnim narożniku chodnika u zbiegu ulic Grobla I i Św. Ducha naprzeciw Kaplicy Królewskiej.

 

Opis : Fontanna Czterech Kwartałów ma kształt kwadratu 6,00 x 6,00 m, podzielonego na cztery części symbolizujące historyczne kwartały: Kogi, Wysoki, Szeroki oraz Rybacki. W każdej części znajdują się szklane kwadratowe pola (niebieskie, pomarańczowe, białe, czerwone), symbolizujące historyczny kolor chorągwi, które nocą podświetlane. W narożniku każdej z czterech kwart leży odlany z brązu lew - symbol Gdańska. Płyta fontanny ułożona jest w poziomie chodnika z ciemnych płyt granitowych. Po zewnętrznej stronie płyt ułożony jest pas z jasnoszarej drobnej kostki granitowej. Wokół fontanny wykonany jest chodnik z kostki z posypką bazaltową (ciemny). W płycie fontanny umieszczone są 24 dysze (po 6 w każdej z czterech kwartałów), które pozwalają na różny rozprysk wody w zależności od zaprogramowanego cyklu.

 

FONTANNA GRASSOWSKA

Lokalizacja :  na skwerze w zachodniej części placu Józefa Wybickiego u zbiegu ulic Jana Pestalozziego, Joachima Lelewela i Grażyny.

Opis : jest to fontanna składająca się z 5 kręgów usytuowanych wokół centralnego punktu jakim jest kamienny słup zwieńczony figurką tańczącej dziewczynki odlanej z metalu. Wokół roztacza się pierwszy krąg stanowiący dno basenu wykonane z płyt granitowych i otoczone 2 kręgiem - kamienny mur z elewacją z polerowanego kamienia magmowego. W murku po jego obwodzie rozmieszczonych jest 16 słupków w formie prostopadłościanu w których ukryte są tryskacze oraz urządzenia oświetlenia fontanny. Następnym kręgiem jest chodnik z małogabarytowej kostki betonowej. Dookoła chodnika jest 4 krąg którym jest niski murek z rustykalnych kamieni magmowych z czterema „wejściami” flankowanymi słupkami w formie prostopadłościanu z polerowanego kamienia magmowego. Prostopadłościany te są jednocześnie fundamentami pod metalowe słupy oświetleniowe stylizowane na latarnie gazowe. Ostatni krąg to zewnętrzny chodnik wykonany z płyt o grubym i dużym wypełniaczu, do którego prowadzą dojścia ze skweru i ulicy.

Niezależnym elementem fontanny jest usytuowana obok altanka z metalową ławeczką na której siedzi odlany w metalu chłopiec (Oskar grający na blaszanym bębenku).

 

FONTANNA GRENADIERÓW

Lokalizacja :  na chodniku u zbiegu ulic Św. Trójcy i ul. Okopowej w narożniku skweru przy kościele p.w. Św. Trójcy i Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Opis : fontanna jest obiektem wolnostojącym. Kamieniarka wykonana jest z trawertynu. Są to dwa kamienne prostopadłościany – jeden niski szeroki, w którym wniknął drugi wysoki i smukły. Od frontu przylega półkolisty niski ale stosunkowo głęboki basen. Wylewka usytuowana jest w ścianie wysokiego prostopadłościanu, skąd woda wylewa się do basenu. Dno basenu ułożone jest z płyt kamiennych.

 

FONTANNA GRUNWALDZKA

Lokalizacja :  w północno-wschodniej części skweru pomiędzy ulicami Grunwaldzką i Partyzantów, od strony ul. Grunwaldzkiej.

Opis : Fontanna ma kształt podłużny, niecka wyłożona została ciemnozielonym granitem. Wzdłuż niej zaprojektowano siedziska z piaskowca, stanowiące wykończenie niecki. Fontannę wyposażono w 8 dysz umieszczonych w tej samej płaszczyźnie co nawierzchnia niecki, wyrzucających strumienie wody na wysokość ok. 1,5 m. Została ona oświetlona światłem sprzężonym ze strumieniami wody, podświetlając je od dołu. Nawierzchnia wokół fontanny została wykonana z kostki kamiennej granitowej, o wymiarach 4/7 cm. Od strony Al. Grunwaldzkiej zbudowano schody z kostki granitowej.

Pod centralną częścią niecki znajduje się komora technologiczna fontanny z wejściem po południowej stronie niecki. W niecce została ustawiona grupa 5 ptaków odlanych z metalu .


FONTANNA JAŚKOWA DOLINA

Lokalizacja : u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny i stanowi część zabytkowej kompozycji urbanistyczno-architektonicznej z 1909 r, zamykającej południowo-wschodni bok prostokątnego skweru wzdłuż ul. Grunwaldzkiej pomiędzy ul. Jaśkowa Dolina a ul. Partyzantów.

Opis : fontanna jest obiektem wolnostojącym. Dno basenu wykonane jest z betonu, w czterech zdylatowanych segmentach. Kamieniarka wykonana jest z trawertynu. O strony skweru posiada dekoracyjną ścianę z kamienną ławką z grupkami rzeźbiarskimi wieńczącą część centralną. Front fontanny znajduje się od strony ul. Jaśkowa Dolina, jest bogato rzeźbiony, trójczłonowy z wyższą i rozbudowaną częścią centralną,  wyposażony w elementy tryskające wodą (dysze – 3 zasłonięte muszlami i 2 z pysków delfinów). Woda wypływa z tryskaczy do czaszy w kształcie muszli z której przelewa się do pięciobocznego basenu.

 

FONTANNA NEPTUNA

Lokalizacja :  usytuowana jest w północno-zachodniej części placu Długi Targ i jest wkomponowana w centralną część fasady Dworu Artusa. Figura Neptuna zwrócona jest frontem ku kamienicom.

Opis : jest to najstarsza i najpiękniejsza fontanna w Polsce, a jednocześnie jest ikoną Gdańska.

 

Zasadnicze części obiektu stanowią:

Figura Neptuna – przedstawia postać stojącego, nagiego mężczyzny, trzymającego w prawej ręce trójząb przygotowany do ciosu, w lewej ręce muszlę. Neptun prawą stopa stoi na podstawie, lewą wspiera na zrośniętych tułowiami dwóch koniach morskich. Przy podstawie widoczne są dwie główki delfinków. Cokolik – okrągły w przekroju poprzecznym, o zmiennej średnicy 47-85cm i wysokości 40cm. Cokolik przechodzi w czaszę, której jest właściwie integralną częścią, chociaż wydzieloną wyraźnie kształtem i funkcją. Czasza        leżąca pod cokolikiem, okrągła w rzucie pionowym, elipsoidalna w przekroju pionowym. W jej górnej części rozmieszczono – zgodnie z układem stron świata cztery lwie pyski rzygaczy. Górna średnica czaszy wynosi 275cm, dolna 92cm,średnica miejsca styku trzonem 80cm, wysokość czaszy 70cm. Trzon – jest najwyższym i jednym z głównych elementów centralnej części fontanny. Składa się z trzech wydzielonych części: czworobocznej podstawy, czworobocznej części dolnej o wysokości zbliżonej do ścian basenu i owalnej w przekroju poziomym części górnej na której osadzano czaszę. Wysokość całego trzonu 270cm, w tym: podstawy 32-36cm, części dolnej 90cm, części górnej 145cm. Basen – zbudowany na planie kwadratu o ściętych narożnikach i półkolistych zakolach w środkowej części boków. Ściany basenu rozmieszczone są zgodnie z kierunkami stron świata. Na górnej powierzchni basenu, w środkowych częściach zakoli, osadzone są cztery grupy figuralne. Górne powierzchnie ściętych narożników basenu zdobią figurki ptaków. Wysokość wewnętrznych ścian basenu 120cm, wysokość zewnętrznych ścian 135cm. Wysokość grup figuralnych 70-85cm, narożnych 68-70cm. Podstawa – wysoka 27-35cm, jest dwustopniowa i otacza ściany basenu. Ogrodzenie – biegnie wzdłuż zewnętrznej krawędzi ośmiobocznej podstawy basenu i składa się z dwóch, powtarzalnych na przemian segmentów, których połączeniem są umieszczone na narożnikach słupki, zwieńczone ornamentem w kształcie pęku liści. Podziemie – jest sklepiony kolebkowo tunel pod basenem fontanny, usytuowany na jej osi wschód – zachód. Rozpoczyna się włazem, krytym żeliwną pokrywą, oddalonym od fontanny ok. 2,5m w kierunku zachodnim. Bezpośrednie otoczenie fontanny stanowi bruk z kostki granitowej ułożonej na szczelnym betonowym podłożu. Bruk przy krawędziach fontanny uformowany jest w korytko (ściek) ze spadkiem do 2 wpustów kanalizacyjnych.

 

FONTANNA SZEROKA

 

Lokalizacja :  na szerokim chodniku w południowo-wschodnim narożniku skweru pomiędzy ulicami : Szeroką, Świętojańską, Groblą II i Szklary.

Opis : jest to duży płaski basen w kształcie nerki, którego głównym elementem jest kompozycja z trzech granitowych głazów narzutowych ustawionych pionowo i opracowanych rzeźbiarsko powierzchni. Krawędzie obrzeża basenu niewiele wystają ponad powierzchnię chodnika. Dno basenu wykonane jest jako wylewka betonowa. Ścianki basenu z przeszlifowanego lastrico.

Elementami tryskającymi wodą są trzy tryskacze osadzone w dnie przy krawędzi basenu.

 

(c) Gdańskie Wody sp. z o.o.