Fontanna Neptuna

fontanna neptuna_1

fontanna neptuna_2

 

 ROK POWSTANIA

 


1634 – zakończenie prac przy fontannie, pierwsze uruchomienie 

 

LOKALIZACJA

 


Śródmieście, ulica Długi Targ

 

O FONTANNIE

 

Jest to najstarsza i najpiękniejsza fontanna, a jednocześnie ikona Gdańska. Fontanna została oddana w roku 1634. Projektant i wykonawca prac kamieniarskich: Abraham van den Block. Odlew figury: Piotr Husen. Ostateczny montaż: Wilhelm Richter. Ogrodzenie wykonał: Jan Rogge. W latach 1757-1761 przeprowadzono gruntowną przebudowę wykonaną przez Jana Karola Stendera.

 

Fontanna pracuje w zamkniętym obiegu wody z systemem filtracji opartym na filtrze żwirowym. Pod względem bakteriologicznym woda uzdatniana jest lampami UV. System technologiczny fontanny został zmodernizowany w 2012 roku.

 

Fontanna Jaśkowa Dolina

fontanna jaskowa_dolina 

 

ROK POWSTANIA

 

 

Zbudowana w trakcie przebudowy rynku wrzeszczańskiego w 1909.

 

LOKALIZACJA

 

Wrzeszcz, u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Jaśkowej Doliny i stanowi część zabytkowej kompozycji urbanistyczno-architektonicznej z 1909 r., zamykającej południowo-wschodni bok prostokątnego skweru wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, pomiędzy ul. Jaśkowa Dolina a ul. Partyzantów.

 

O FONTANNIE

 

Autora projektu i wykonawcy nie udało się ustalić. Dno basenu wykonane z betonu, w czterech zdylatowanych segmentach. Kamieniarka wykonana z trawertynu (martwica wapienna, rodzaj wapienia o charakterystycznych zespołach dużych porów). Od strony skweru posiada dekoracyjną ścianę z kamienną ławką z grupkami rzeźbiarskimi wieńczącą część centralną. Front fontanny znajduje się od strony ul. Jaśkowa Dolina, jest bogato rzeźbiony, trójczłonowy z wyższą i rozbudowaną częścią centralną, wyposażony w elementy tryskające wodą (dysze – 3 zasłonięte muszlami i 2 z pysków delfinów). Wody wypływa z tryskaczy do czaszy w kształcie muszli, z której przelewa się do pięciobocznego basenu. Fontanna pracuje w obiegu otwartym, woda spływa do kanalizacji deszczowej.

 

 

Fontanna Grenadierów


fontanna grenadierow_1

fontanna grenadierow_2

 

ROK POWSTANIA

 

 

1933

 

LOKALIZACJA

 

Stare Przedmieście, na chodniku u zbiegu ulic Św. Trójcy i ul. Okopowej w narożniku skweru przy kościele pw. Św. Trójcy i Muzeum Narodowym w Gdańsku.

 

O FONTANNIE

 

Autor: Geo Jercke, architekt. Kamieniarka wykonana jest z trawertynu (martwica wapienna o charakterystycznych zespołach dużych porów). Są to dwa kamienne prostopadłościany – jeden niski i szeroki, w który wniknął drugi wysoki i smukły. Od frontu przylega półkolisty, niski, ale stosunkowo głęboki basen. Wylewka usytuowana jest w ścianie wysokiego prostopadłościanu, skąd woda wylewa się do basenu. Dno basenu ułożone jest z płyt kamiennych. Fontanna pracuje w obiegu otwartym, woda spływa do kanalizacji deszczowej.

 

 Fontanna Szeroka

fontanna szeroka_1

fontanna szeroka_2

 

ROK POWSTANIA

 

 

Ok. 1965

 

LOKALIZACJA

 

Śródmieście, na szerokim chodniku w południowo-wschodnim narożniku skweru pomiędzy ulicami Szeroką, Świętojańską, Groblą II i Szklary.

 

O FONTANNIE

 

Autor: Alfons Łosowski. Jest to duży płaski basen w kształcie nerki, którego głównym elementem jest kompozycja z trzech granitowych głazów narzutowych ustawionych pionowo i opracowanych rzeźbiarsko powierzchni. Krawędzie obrzeża basenu niewiele wystają ponad powierzchnię chodnika. Dno basenu wykonane jest jako wylewka betonowa. Ścianki basenu z przeszlifowanego lastrico. Elementami tryskającymi wodą są trzy tryskacze osadzone w dnie przy krawędzi basenu. Fontanna pracuje w obiegu otwartym, woda spływa do kanalizacji deszczowej.

 

Fontanna Bremeńska

fontanna bremenska

 

ROK POWSTANIA

 

 

1999

 

LOKALIZACJA

 

Śródmieście, Plac Kobzdeja, który jest skwerem pomiędzy ul. Pańską, Podwalem Staromiejskim i wylotem ul. Szerokiej do Targu Drzewnego.

 

O FONTANNIE

 

Kopia najsłynniejszej XIX-wiecznej fontanny bremeńskiej. Materiał: odlew brązowy, pokryty powierzchniowo sztuczną patyną z elementami polerowanymi z mosiądzu. Jej kształt to wysmukła kolumna zwieńczona głowicą, na której umieszczono czaszę z figurą ptaka. W dolnej części kolumny jest basenik a u dołu niecka pełniąca funkcję podstawy fontanny. Elementami tryskającymi wodą są cztery wylewki w formie lwich pyszczków oraz z cztery pyszczki psów u podstawy trzonu. Dar od partnerskiego miasta Bremy – symbol jedności i pojednania Niemiec i Polski. Fontanna pracuje w obiegu otwartym, woda spływa do kanalizacji deszczowej.

Fontanna jest demontowana na okres zimowy.

 

Fontanna Grassowska

fontanna grassowska

 

ROK POWSTANIA

 

 

2002

 

LOKALIZACJA

 

Wrzeszcz, na skwerze w zachodniej części placu Józefa Wybickiego, u zbiegu ulic Jana Pestalozziego, Joachima Lelewela i Grażyny

 

O FONTANNIE

 

Projekt basenu i otoczenia: Grzegorz Sulikowski. Projekt rzeźby: Sławoj Ostrowski. Jest to fontanna składająca się z kręgów usytuowanych wokół centralnego punktu, jakim jest kamienny słup zwieńczony figurką tańczącej dziewczynki (Tulli Pokriefke) odlanej z metalu. Wokół roztacza się pierwszy krąg stanowiący dno basenu wykonane z płyt granitowych i otoczone 2 kręgiem – kamienny mur z elewacją z polerowanego kamienia magmowego. W murku po jego obwodzie rozmieszczonych jest 16 słupków w formie prostopadłościanu, w których ukryte są tryskacze oraz urządzenia oświetlenia fontanny. Następnym kręgiem jest chodnik z małogabarytowej kostki betonowej. Dookoła chodnika jest 4 krąg, którym jest niski murek z rustykalnych kamieni magmowych z czterema „wejściami” flankowanymi słupkami w formie prostopadłościanu z polerowanego kamienia magmowego. Prostopadłościany te są jednocześnie fundamentami pod metalowe słupy oświetleniowe stylizowane na latarnie gazowe. Ostatni krąg to zewnętrzny chodnik wykonany z płyt o grubym i dużym wypełniaczu, do którego prowadzą dojścia ze skweru i ulicy. Niezależnym elementem fontanny jest usytuowana obok altanka z metalową ławeczką, na której siedzi odlany w metalu chłopiec (Oskar grający na blaszanym bębenku).

Fontanna pracuje w zamkniętym obiegu wody z systemem filtracji i uzdatniania, brak możliwości pracy w systemie otwartym.

 

 

Fontanna Grunwaldzka

fontanna grunwaldzka

 

ROK POWSTANIA

 

 

2007

 

LOKALIZACJA

 

Wrzeszcz, północno-wschodnia część skweru pomiędzy ulicami Grunwaldzką i Partyzantów, przy ulicy Grunwaldzkiej 118.

 

O FONTANNIE

 

Projekt: Przemysław Grzelak, Tadeusz Rostkowski. Fontanna ma kształt podłużny, niecka wyłożona została ciemnozielonym granitem. Wzdłuż niej zaprojektowano siedziska z piaskowca, stanowiące wykończenie niecki. Fontannę wyposażono w 8 dysz umieszczonych w tej samej płaszczyźnie co nawierzchnia niecki, wyrzucających strumienie wody na wysokość ok. 1,5 m. Została ona oświetlona światłem sprzężonym ze strumieniami wody, podświetlając je od dołu. Nawierzchnia wokół fontanny została wykonana z kostki kamiennej granitowej. Od strony Al. Grunwaldzkiej zbudowano schody z kostki granitowej. Pod centralną częścią niecki znajduje się komora technologiczna fontanny z wejściem po południowej stronie niecki. W niecce została ustawiona grupa 5 ptaków odlanych z metalu. Fontanna pracuje w zamkniętym obiegu wody z systemem filtracji i uzdatniania. Brak możliwości pracy w systemie otwartym.

 

Fontanna Czterech Kwartałów

fontanna czterech_kwartalow

 

ROK POWSTANIA

 

 

2009

 

LOKALIZACJA

 

Śródmieście, południowo-zachodni narożnik chodnika u zbiegu ulic Grolba I i Św. Ducha, naprzeciw Kaplicy Królewskiej.

 

O FONTANNIE

 

Fontanna Czterech Kwartałów ma kształt kwadratu 6 x 6 m, podzielonego na cztery części symbolizujące historyczne kwartały: Kogi, Wysoki, Szeroki oraz Rybacki. W każdej części znajdują się szklane kwadratowe pola (niebieskie, pomarańczowe, białe, czerwone), symbolizujące historyczny kolor chorągwi, które nocą są podświetlane. W narożniku każdej z czterech kwart leży odlany z brązu lew – symbol Gdańska. Płyta fontanny ułożona jest w poziomie chodnika z ciemnych płyt granitowych. Po zewnętrznej stronie płyt ułożony jest pas z jasnoszarej drobnej kostki granitowej. Wokół fontanny wykonany jest chodnik z kostki z posypką bazaltową (ciemny). W płycie fontanny umieszczone są 24 dysze (po 6 w każdej z czterech kwartałów), które pozwalają na różny rozprysk wody w zależności od zaprogramowanego cyklu. Autorzy: architektura – mgr inż. Arch. Jakub Szymański, konstrukcja – mgr inż. Jacek Dobkowski, instalacje sanitarne – mgr inż. Jerzy Hoppe, instalacje elektryczne – mgr inż. Zbigniew Tomczyk. Obieg zamknięty, filtr żwirowy.

 

Fontanna Mokra Fosa

fontanna mokra_fosa

 

ROK POWSTANIA

 

 

2014

 

LOKALIZACJA

 

Śródmieście, Park „Grodzisko” na zbiorniku Mokra fosa u zbiegu ulic Nowe Ogrody i Powstańców Warszawskich.

 

O FONTANNIE

 

Fontanna usytuowana jest na zbiorniku w formie „wulkanu” o wysokości założenia wodnego 6,0 m.

Fontanna wykonana przez „Gdańskie Melioracje” przy współudziale Centrum Hewelianum.

Fontanna służy jednocześnie jako system napowietrzający wody w zbiorniku.

 

 

Fontanna na Placu Gustkowicza

fontanna na_placu_gustkowicza_1

fontanna na_placu_gustkowicza_2

 

ROK POWSTANIA

 

 

2014

 

LOKALIZACJA

 

 

Plac Ks. Gustkowicza, Nowy Port

 

 

O FONTANNIE

 

Autor : mgr inż. arch. Andrzej Małek.

Powstała w 2014 roku w trakcie rewitalizacji placu.

Fontanna ma kształt kwadratu o wymiarach 6,40x6.40 m. Jest ona „wbudowana” w plac (na poziomie terenu) i wyłożona czarnym granitem w którym osadzonych jest 8 dysz o maksymalnej wysokości strumienia wody 1,5 m. Obieg zamknięty.

(c) Gdańskie Wody sp. z o.o.